- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Munkás pakisztáni munkanélküliek
Friss munkaerő biztosítja a 2018-ban elkezdett pakisztáni „Tízmilliárd fa szökőár” elnevezésű programot. A koronavírus okozta járvány miatt munkanélkülivé vált alkalmazottakat a kormányzás be tudja vonni a faültetési munkálatokba, így a projekt is halad és a hirtelen hátrányos helyzetbe került állampolgárok is jövedelemhez jutnak.
Számos tanulmány igazolja, hogy a faültetés és az erdősítés nagy mértékben segíti az ökológiai egyensúly fenntartását és ugyanakkor „gyógyítja” a természetes élővilágnak okozott sebeket. Sok más hasznos kezdeményezés mellett, a GreenDependent csapata is 2010 óta apró lépésekkel felépítette a TreeDependent elnevezésű programját: évről évre egyre több szervezet és magánszemély kapott kedvet, és kereste meg a GreenDependent munkatársait, hogy tevékenységeikre vonatkozóan meghatározzák a szén-dioxid-kibocsátást és kompenzálják faültetéssel. „2020 tavaszán 2093 fát ültetünk olyan tevékenységek karbon-lábnyomának kompenzációjaként, mint pl. nemzetközi konferenciák, éves karácsonyi rendezvény, üzleti ebédek, képzések, webshop megrendelés postai kiszállítások, repülőutak.” olvasható a GreenDependent Intézet honlapján.
A világjárvány okozta szokatlan helyzet egyelőre nem állította le az őshonos gyűmölcsfák ültetését sem a gödöllői szervezetnél, sem a pakisztáni kormány programjának keretén belül. Amint megjelent a koronavírus-fertőzés az országban, leállították a tízmilliárd facsemete elültetését célzó programot a társadalmi távolságtartás elveinek betartása miatt. Később mentséget kapott a program folytatására az erdészeti ügynökség, és ezzel 63600 új munkahelyet biztosított az állampolgárok számára. A új munkahelyeket általában vidéken hozták létre, a lezárt árosokból hazatérő munkanélküliek alkalmazására fókuszáltak. Az ültetési periódust meghosszabították júniusig, hogy minél tovább tartson a foglalkoztatottsági időszak.
A pakisztáni példa faiskolák hálózatát hozta létre és számos új „zöld” munkalehetőséget. Jó lenne, jóhiszemű irigységgel követni és cselekedni!
Fordítás és összefoglaló: Péter Emőke, Eco-Trend Egyesület, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2020. májusi (119.) számában.
Forrás: https://www.treehugger.com
Képek forrása: AlJazeera és TheWP