- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Alternatív influenza-kezelés
Ha náthásak vagy influenzásak vagyunk, próbáljuk ki a hagyományos népi gyógymódokat. Ne rohanjunk rögtön a gyógyszertárba, hiszen számos hatékony, jól bevált módszer létezik!
A frissen lereszelt torma kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben lévő dugulást is képes enyhíteni. A tormában lévő izotiocianát nevű vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktól, csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik.
A gyömbér enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a vírusokkal szemben is képes felvenni a harcot.
Az erős paprika leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást enyhíti. A paprika csípősségét "okozó" kapszaicin stimulálja a váladék termelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a váladék eltávolítását.
A vöröshagyma kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti. A népi gyógyászatban az asztma gyógyszere. Emellett egyes másodlagos baktériumfertőzéseket, mint például a tüdőgyulladást is képes legyőzni. A kipréselt nyers hagymalevet narancslével vagy grépfrútlével fogyaszthatjuk, ekkor nem érződik annyira az intenzív íz.
A népi gyógyászat egyik legjobb módszere a melegen gőzölgő, illatos forralt bor elkortyolgatása. A bort – legyen az vörös vagy fehér – forralás előtt érdemes vízzel felhígítani. Ezután már kedvünk szerint fűszerezhetjük fahéjjal, szegfűszeggel, mézzel. Teaboltokban és nagyobb üzletekben már külön forraltbor-fűszerkeveréket is vásárolhatunk.
A húsleves, akárcsak a többi forró, gőzölgő ital, melyet meghűlésre ajánlanak, segít felszakítani a váladékot, pótolja az elvesztett folyadékot, és a kaparó toroknak is enyhülést hoz. A házi húsleves még jobban enyhíti a tüneteket, ha fokhagymával, Cayenne-borssal vagy curryvel ízesítjük.
A fokhagyma helyi antibakteriális hatást fejt ki, segítségével elmúlik az orrdugulás, javul az étvágy. Náthás időszakban hetente legalább egyszer együnk nyers fokhagymát, vagy igyunk naponta alkoholos fokhagymacseppeket. A fokhagyma egyszerre csökkenti a dugulást a hörgőkben, kitisztítja az orrot, és enyhíti a torokfájást is. Ezeket a hatásait a benne lévő kénnek köszönheti, mely jellegzetes szagát és ízét is adja.
A citrusfélék amellett, hogy C-vitamin-bombák, tele vannak gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal. A lázas állapottal vagy hányással járó influenzában is segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, és csökkentik a tünetek intenzitását. Ha télen mindennap egy pohár narancs- vagy grépfrútlevet elfogyasztunk, felerősíthetjük immunrendszerünket a megfázás ellen.
Antibiotikum helyett próbáljuk ki a természetes antibiotikumot, a mézes fokhagymát! Két gerezd fokhagymát nyomjunk át fokhagymanyomón, majd keverjük el 1 teáskanál mézzel. Naponta 4-5-ször ismételjük, hiszen ez a legjobb természetes antibiotikum, 2-3 nap alatt kitakaríthatja a kórokozókat a szervezetből.
A Bíbor kasvirág - Echinacea purpurea – kivonata a megfázás és az influenza remek ellenszere lehet. Az immunrendszer erősítésével állít akadályt a vírusok elé. Akut fertőzés esetén csepegtessünk a teába vagy narancslébe először ötven cseppet, majd óránként tíz-húsz cseppet két napig.
Coldrex, Neocitrán és hasonló italok helyett pedig az alábbi természetes összetevőkből álló, náthaűző forró koktélt kortyolgassuk:
Hozzávalók:
- 1 púpozott mokkáskanál kurkuma por
- 50 ml hárs- vagy kakukkfűméz
- fél mokkáskanál frissen őrölt vegyes bors
- fél mokkáskanál mézeskalács fűszerkeverék
- egy hüvelykujjnyi gyömbér
- fél citrom leve
- 300 ml tisztított víz
Elkészítése:
A vízben a vékonyra szeletelt gyömbért 5 percig forraljuk, majd hagyjuk kb. 60 fokosra hűlni. Amíg forr a gyömbér, a mézet keverjük ki a kurkumával és a többi fűszerrel. Ha a gyömbérfőzet 60 fokosra hűlt, ráöntjük a fűszeres mézre, jól elkeverjük, és hozzáadjuk a citromot. Melegen kortyolgassuk el!
Szerkesztette: Király Andrea, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. januári (104.) számában.
Források: http://napidoktor.hu/napi-hirek/nagyanyaink-bolcsessege-influenza-ellen/, https://femina.hu/egeszseg/a_4_legjobb_hazi_gyogymod_megfazas_es_influenza_ellen, http://joportal.hu/jotippek/538