Az év végi ünnepek alatt a klímabarát életmód kihívásokkal teli: sokat sütünk-főzünk, fűtünk, világítunk, járjuk az üzleteket, mindenhol tömött kirakatok, dekorációhegyek, karácsonyi akciók csábítanak. De hogy tudnánk mégis az ünnepeket, a pihenést és szórakozást klímabaráttá, kislábnyomossá tenni idén is? Ebben szeretne segítséget nyújtani a Kislábnyom legújabb, ünnepi kiadása.

A fűtés „viszi el” az otthoni energiafogyasztás több mint 60%-át egy „átlagos” magyar háztartásban, így nem csak a másfélfokos és zöld életmód kapcsán érdemes fűtési módszereinket és szokásainkat megvizsgálnunk, kis dolgokkal, beruházás nélkül is nagy hatást érhetünk el. Gondoljunk csak a beltéri hőmérséklet lejjebb állítására, 1-2 fokkal kevesebb is 6-10% fűtési energiafogyasztás-csökkenést jelenthet. És ha 23-24 fok a kiindulási hőmérséklet – mint sok magyar háztartásban -, akkor ez még bizony nem jelent fagyoskodást.

Magyarországon az egy főre eső éves vízfogyasztás 35,7 m3, ami fejenként napi kb. 100 liter víz fogyasztását jelenti, 2019-es adatok alapján! Ez elég soknak tűnik… Főleg, ha arra gondolunk, hogy ez átlagos, és ebben bizony benne van medence feltöltés, gyeplocsolás, autómosás és egyéb nem feltétlen a „szükségeshez” sorolható fogyasztás is, akkor sok. Főleg, hogy ivóvizet használunk sok olyasmire is, amire bizony szürkevíz vagy tisztított-ülepített szürkevíz is megfelelő lenne. És úgy, hogy a világon, 2020-ban, 2 milliárd embernek nem volt biztonságos ivóvízellátása, és ebből 1,2 milliárd semmiféle vízszolgáltatáshoz nem fért hozzá… Hogy a mi biztonságos hozzáférésünk fenntartható legyen, muszáj takarékosan bánnunk a vízzel (és közben vigyáznunk kell ívóvízkészletünk tisztaságára is…)

Szóval… hogy csináljuk ezt a mindennapokban?

 

Várható, hogy idén nyáron is lesznek meleg, forró napjaink, heteink… Ezért, hogy ne érjen váratlanul minket, érdemes felkészülnünk rá, összeszedni gondolatainkat, ötleteinket, hogy ne csak a légkondi jusson eszünkbe – vagy, ha épp építkezünk, érdemes már eleve felkészülnünk különböző megoldásokkal a nyári hőség enyhítésére. Az EU Másfélfokos életmód projekt blogjában megosztjuk a GreenDependent munkatársainak megoldásait, tapasztalatait, bevált gyakorlatait.

Talán ellentmondásosnak tűnik, de lehet felelősen, kis(ebb) környezeti és társadalmi hatással is pihenni. Sőt, választhatunk olyan pihenést, kikapcsolódást, amivel pozitív társadalmi-gazdasági hatásunk lesz, például ha a nyaralási célpontként választott helyszínen ott élők által működtett szállást választunk, ahol arra is figyelnek, hogy helyi termékekből készített finomságokat szolgáljanak fel nekünk. És a környéken élőknek adnak munkát, például az odalátogatóknak biztosítva helyi érdekességeket bemutató túrákat, sétákat, egyéb kulturális programokat.